مقالات مرتبط

مقالاتی که فکر میکنیم می توانند دیدگاه شما نسبت به موضوع ملک را عوض کنند

حق ارتفاقی یعنی حقی که شما در ملک دیگران دارید!

اکتبر 9, 2020 | آموزش, آموزش حقوقی, قوانین, مشاور املاک, ویژه | ۰ نظر

حق ارتفاقی یعنی حقی که شما در ملک دیگران دارید!

زمینی را تصور بکنید که راه مستقلی ندارد و مالک آن برای رسیدن به زمین باید از زمین فرد دیگری رد شود، حال اگر مالک آن زمین اجازه عبور به آن فرد را ندهد چه می شود؟! آیا اصلا او می تواند چنین کاری بکند؟!

حتما خیلی دیده اید که ساختمانی نوساز برای اینکه بتواند سیستم لوله کشی گاز داشته باشد باید آن را از دیوار همسایه خود عبور دهد، حال آیا مالک آن می تواند اجازه این کار را ندهد؟!

جواب هردو سوال بالا هم بله هست و هم خیر

برای اینکه بدانیم چه مواقعی مالکین این حق را دارند و چه مواقعی ندارند لازم است اطلاعات مختصری درمورد حق ارتفاقی داشته باشیم؟

 

حق ارتفاقی یعنی چه؟

ارتفاق در لغت به معنای تکیه کردن بر آرنج یا از چیزی یاری گرفتن است  در اصطلاح حقوقی نیز حق ارتفاق عبارت از حق ملکی در ملک دیگری است، برای کمال استفاده از ملک دارنده این حق. به عبارتی حق ارتفاق حقی است که به موجب آن صاحب ملکی به اعتبار مالکیت خود، می‌تواند از ملک دیگری استفاده کند. مانند حق عبور، یا ناودان یا حق داشتن پنجره. مثلاً کسی برای آبیاری یا رفتن به ملک خود، می‌تواند از ملک دیگری عبور نماید که از آثار مالکیت است.

اما همیشه هم اینطور نیست که صرف داشتن مالکیت بر یک ملک، حقوقی برای ما به وجود بیاورد و حقوق ارتفاقی نیز شرایط خاص خود را دارد.

 

اسباب ایجاد حق ارتفاق

 

قرارداد

طبق ماده ۹۴ قانون مدنی صاحبان املاک می توانند در ملک خود هر حقی را که بخواهند به دیگری قرار دهند به عبارتی چنانچه شما قرارداد یا رضایتنامه ای از فردی داشته باشید که در آن حق استفاده ای به شما داده شده باشد صاحب حقوق ارتفاقی خواهید بود

 

قانون

قانون هم در مواردی حق ارتفاق برای عده ای قائل شده است مثلا  زمینی که بالاتر از زمین دیگر است، بر حسب طبیعت که قانون نیز آن را محترم می‌شمارد؛ دارای حق ارتفاق برای فاضلاب و آب باران نسبت به زمین پائین‌تر است. پس شما به موجب قانون هم می توانید صاحب حقوقی در زمین دیگری باشید.

 

گذر زمان

اگر کسی از قدیم در خانه یا ملک دیگری حق ارتفاقی داشته باشد دیگر مالک آن ملک نمی تواند مانع استفاده فرد از آن حق شود که این موضوع به صراحت در ماده ۹۷ قانون مدنی نیز قید شده است. اما اگر صاحب ملکی حقی از جمله عبور از ملک به کسی داده باشد می تواند به راحتی از تصمیم خود برگردد و مانع استفاده از ملک خود شود.

 

 

خصوصیات حق ارتفاق

حال تنها چند نکته کوچک مانده تا بتوانیم به سوالات مطرح شده در ابتدای یاداشت پاسخ دهیم که عبارتند از :

۱- حق ارتفاق قائم به ملک است یعنی مختص ملک بوده و نه مختص فردی خاص به عبارتی با تغیر مالک حق ارتقاق نیز به مالک جدید منتقل میگردد .

 

۲- حق ارتفاق تابع ملک است بعنی نمی تواند به صورت جداگانه آن را به دیگری واگذار کرد.

 

۳- حق ارتفاق به وجود آمده دايمی است و با تغییر مالک از بین نمی رود

 

۴- و در اخر حق ارتفاق قابل تقسیم نیست به عنوان مثال اگر زمینی دارای حق ارتفاق باشد و آپارتمان در آن زمین ساخته شود مالک تک تک واحد های آن دارای همان حق خواهند بود نه اینکه این حق به نسبت مساوی بین آنها تقسیم شود.

 

حال با توجه به نکاتی که گفته شد می توان گفت مالک زمینی که در ابتدای یاداشت گفته شد اگر داری حق ارتفاقی از آن زمین باشد کسی نمی تواند مانع عبور او شود این امر درمورد درمورد عبور لوله های گاز نیز همین پاسخ را دارد اما چنانچه ملک دارای حق ارتفاق در ملک دیگری نباشد طبیعی است که مالک بتواند مانع استفاده از ملک خود توسط دیگران شود. نکته ای که خریداران ملک می بایستی حتما به آن توجه داشته باشند این است که قبل از خرید بدانند درصورت خرید آن ملک دیگران چه حقی در ملک اینها خواهند داشت و اینها در ملک دیگران چه حقی خواهند داشت ، حقوق ارتفاقی معمولا در اسناد مالکیت و مبایعه نامه ها قید میگردد.

 

 

و نهایتا هم این که قطعا نظرات شما چراغ پیش روی ما برای ادامه خواهد بود پس حتما ما را از نظرات خود در انتهای پست بی بهره نگذارید و همچنین اگر سوالی دارید که پاسخ آن را با خواندن این مقاله نگرفته اید می توانید در صفحه اول سایت باما درمیان بگذارید تا توسط کارشناسان تیم یک دو سه پاسخ داده شده و از طریق پیامک به شما اطلاع داده شود یا می توانید اپلیکیشن یک دو سه را رایگان دانلود کنید و به صورت تلفنی با کارشناسان ملکی و حقوقی در ارتباط باشید.

 

 

 

سخاوت سلیمی

بنیانگذار تیم یک دو سه

کارشناس مسکن ، مشاور حوزه املاک

محاسبه حق کمیسیون

 

اشتراک گذاری

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات

سامانه ملی املاک و قطع یارانه ها؟!

سامانه ملی املاک و قطع یارانه ها؟!

این روزها شنیده ها حاکی از این است که سامانه ای با عنوان سامانه ملی املاک و اسکان کشور راه اندازی شده است و بنا به گفته ها به قصد شناسایی خانه های خالی و دریافت مالیات از مالکان آنهاست ، هرچند…

چند توصیه برای مشاوران املاک تازه کار

چند توصیه برای مشاوران املاک تازه کار

شغل مشاور املاک، بر خلاف تصور عموم مردم، پیچیدگی‌های خودش را دارد. اگر تصمیم گرفته‌اید که یک مشاور املاک حرفه‌ای باشید، باید بدانید که انتظارات مردم از این شغل تغییر کرده است…

تبلیغات رایگان مشاورین املاک(طرح برد برد)

تبلیغات رایگان مشاورین املاک(طرح برد برد)

تبلیغات رایگان مشاورین املاک(طرح برد برد) تیم یک دو سه با نزدیک به ۱۰ هزار کاربر در شهرهای مختلف کشور در راستای حمایت از صنف مشاورین املاک و تعامل با مشاورین املاکی که کاربران اپلیکیشن «یک دو سه ملک» می باشند ، رونق کار آنها و همچنین به جهت تشویق دیگر مشاورین املاک...

بروزرسانی اپلیکیشن موبایل یک دو سه ملک

بروزرسانی اپلیکیشن موبایل یک دو سه ملک

بروزرسانی اپلیکیشن موبایل یک دو سه ملک کاربران گرامی «یک دو سه ملک» اپلیکیشن موبایل یک دو سه به نسخه 7.9 ارتقا یافته و از طریق لینک مستقیم زیر در دسترس کاربران قرار گرفته است و به زودی از طریق مارکت های (گوگل پلی ، کافه بازار ، مایکت و ایران اپس) قابل دسترس خواهد بود....

نتیجه انتخابات اتحادیه املاک نوشهر

نتیجه انتخابات اتحادیه املاک نوشهر

نتیجه انتخابات اتحادیه املاک نوشهر در ادامه  یاداشت قبلی طبق لیست داوطلبین ، نتیجه انتخابات اتحادیه املاک نوشهر به شرح زیر اعلام می گردد.   نتایج انتخاب الکترونیکی صنف مشاوران املاک نوشهر استان مازندارن – مرحله یک در اجرای بند 10 ماده 15 آئین نامه اجرایی تبصره 3...

فراخوان دعوت به همکاری تیم یک دو سه

فراخوان دعوت به همکاری تیم یک دو سه

فرخوان دعوت به همکاری با تیم یک دو سه شرکت آبگون سپهر تجارت(با مسولیت محدود)، مجری و پشتیبان اپلیکیشن موبایل «یک دو سه ملک» با بیش از ده هزار کاربر فعال عموما مشاور املاک در برنامه موبایل اندرویدی و بیش از هزار بازدید روزانه در سایت تیم یک دو سه ، در جهت توسعه خدمات...